Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se zúčastnil jedné z dalších zastávek pojízdné učebny techniky. V té si žáci mohou vyzkoušet nejnovější technologie, jako je 3D tisk nebo virtuální realita.

Díky pojízdné učebně techniky mohou žáci poznat jak teorii, tak praxi z oblasti současných moderních technologií. Hlavní výhodou speciálně upravené a vybavené učebny je, že může navštívit v podstatě jakoukoliv školu v České republice. „Dostatek kvalifikovaných zaměstnanců pro technické obory je jednou z našich priorit. A jsou to právě žáci, kterým musíme ukázat, že oblast techniky a moderních digitálních technologií je zajímavá nejen obsahově, ale také z hlediska prestiže a finančního ohodnocení,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Pojízdná učebna techniky je nákladní automobil plný technologií, zábavy a kreativity. Žáci si vyzkouší například 3D tisk, virtuální realitu nebo se dozví zajímavé informace o udržitelnost, energiích nebo elektromobilitě.“

„Děti se seznámily s novou technologií, kterou běžně k dispozici nemají. Je na nich vidět, jak je takové technologie zajímají a baví. Žáci se zúčastnili také kariérového poradenství, které jim pomůže ve výběru budoucího zaměstnaní,“ říká ředitelka základní školy a mateřské školy v Malšicích Kristina Zůbková s tím, že popularizace technického vzdělávání a praktická ukázka je cestou, jak probudit v žácích zájem.

Pojízdná učebna techniky bude v únoru v Libereckém kraji a v březnu se vypraví do kraje Královéhradeckého. Od spuštění projektu dosud se do něj zapojilo 144 škol, více než 3000 žáků základních škol a 1100 učitelů. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nově k projektu spustilo web www.technikadoskol.cz . „Na webu jsou dostupné veškeré informace, včetně formuláře, prostřednictvím kterého se mohou školy registrovat do projektu. Školy z celého Česka vybíráme tak, aby v každém kraji proběhl stejný či podobný počet projektových dnů. Vyšší šanci mají právě menší školy, které jsou například daleko od krajských měst, či jsou jiným způsobem znevýhodněné a zpravidla si na svých školách nemohou dovolit pořídit takové technologie, jaké vozíme v pojízdné učebně,“ říká hlavní koordinátor projektu z MPO Tomáš Hamberger.

Zpět na
aktuality