Kdo z vás plánuje navštívit ve dnech 8.10. až 11.10. 2024 Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně, tak máme pro vás skvělou zprávu. Naše Pojízdná učebna techniky bude v průběhu celého veletrhu na místě, konkrétně v pavilonu P a každý den v odpoledních hodinách bude otevřena pro návštěvníky veletrhu. Tímto jste všichni srdečně zváni a těšíme se na vás.
ReakTour je první virtuální prohlídka jaderných elektráren na světě, která v našem případě nabízí autentický zážitek z kontrolovaného pásma jaderných elektráren v Dukovanech a Temelíně. Díky skvělé spolupráci s ČEZ a.s. můžeme a budeme tento skvělý zážitek nabízet v rámci našich pravidelných popularizačně vzdělávacích výjezdů do základních škol v České republice. Jako první měli možnost ReakTour absolvovat žáci z Karlovarského kraje, do kterého naše Pojízdná učebna techniky zavítala ihned z počátku nového školního roku. Unikátnost zážitku potvrzuje i Patrik, žák 8.A ze základní školy v Ostrově. „Nejvíce mě zaujal průlet chladírenskou věží v Temelíně, je skutečně obří. To je masakr. Každopádně jsem rád, že jsem zde v Pojízdné učebně techniky mohl tuto technologii vyzkoušet.“
Ředitel projektu Pojízdných učeben techniky Mgr. Tomáš Hamberger k tomu dodává: „Jak již bylo zmíněno, ReakTour bude k vidění v rámci našich pravidelných výjezdů Pojízdných učeben techniky do jednotlivých regionů. Zájemci z řad základních škol tedy mohou sledovat naše webové stránky www.technikadoskol.cz, kde jsou pravidelně zveřejňována místa našich výjezdů a další důležité informace. Na závěr i já děkuji společnosti ČEZ za spolupráci v rámci popularizace technického vzděláván v České republice.“
V rámci letní táborové výzvy jsme s Pojízdnou učebnou techniky navštívili celkem dvě táborové lokality, ve kterých jsme zrealizovali celkem 4 projektové dni. Naše první táborové bastlení se uskutečnilo na pomezí jižních Čech a západní Moravy v nádherné oblasti s názvem Česká Kanada. Tuto oblast si na několik letních dnů zabrala organizace Jihomoravského pionýra, konkrétně 176. PTO Vlčata pro svůj pobytový tábor. A že to byl tábor, jak se patří, nám bylo hned na úvod vysvětleno s tím, že Vlčata jsou praví táborníci, drží hlídky a spí přeci ve stanech s podsadou, a nikoliv v chatkách. Zkrátka v duchu tradice náčelníka Rikitana a jeho hochů od Bobří řeky. Tato junácká atmosféra se pak přenesla i do našich technicko-řemeslných workshopů. Vlčata pracovala s nasazením, ale zároveň velmi uvolněně, jelikož nás nesvazovalo školní zvonění, a i proto mladí technici zůstávali v naší Pojízdné učebně techniky, dokud je hlad nebo povinnost hlídky nevyhnala pryč. Byl to tak velmi krásný čas, ve kterém vzniklo nepřeberné množství velice povedených výrobků, ale hlavně čas, ve kterém se užilo spousty zábavy a jak účastníci, tak i lektoři jsme si celé dva dni v České Kanadě nemohli vynachválit.
Naší další a zároveň poslední zastávkou v rámci letní táborové výzvy byla Vysočina, konkrétně malebný kraj rybníků a rybníčků okolo obce Moravec. Ve zdejším rekreačním středisku České Pošty byl v azylu po několik dní pobytový tábor organizovaný Střediskem volného času Brno-Lužánky. Tento tábor byl co do počtu skutečně veliký. Odhadem ke stovce účastníků v rámci různých turnusů, zkrátka výběr byl velice pestrý, a to je ta hlavní esence, kterou máme rádi. Pojízdnou učebnu techniky tak v průběhu dvou dní navštěvovali nejmenší a nejmladší táborníci v doprovodu svých starších kamarádů až po dospělé účastníky, kteří se k nám hrnuli v hojném počtu možná i proto, že prostory pojízdné učebny techniky byly klimatizovány a ve vysokých teplotách, které panovaly to mohlo zcela jistě být příjemným osvěžením samozřejmě za doprovodu našich statečných lektorů a lektorech, které je dlužno ocenit za jejich nasazení a vytrvalost.
Kolem a kolem letní táborová výzva splnila více než bylo našim očekáváním, a proto budeme rádi letní tábory navštěvovat i budoucnu.